Proběhlé akce
Během února 2025 byla otevřena výstava OTISK PRSTU, ODLESK DUŠE. Svá výtvarná díla (obrazy, sochy, keramika, textilní exponáty a další) vystavovaly umělkyně z blízkého okolí - sociální terapeutka a výtvarnice Magdaléna Nováková z Mostek, sochařka Markéta Havlínová Novotná z Pecky, výtvarnice Kateřina Jirásková z Nové Paky, keramička Jana Soběslavová z Nové Paky. Tyto čtyři nadané ženy mají (kromě jiného) společné přátelství s Jitkou Kotvaltovou z Nedaříže, které se činorodě podařilo v krátkém čase vše zorganizovat.
V sobotu 1. února v 16.00 byla výstava zahájena vernisáží přímo v galerii, Jitka Kotvaltová ji uvedla slovem, o hudební doprovod se postaraly zdejší studentky Monika Kuříková a Lucie Pekárková. V knihovně se podávalo menší občerstvení, které připravily knihovnice. Vydařené odpoledne se v družné atmosféře a při milých setkáních protáhlo až do večera.
VÝSTAVA STUDENECKÝ UM + OBRAZY JOŽKY ČERMÁKA
Druhý ročník výstavy "Studenecký um" představil od konce listopadu 2024 do začátku ledna 2025 rukodělné výrobky místních žen. Vystavovaly zde Lenka Zvěřinová s dcerou, Lenka Bendáková, Michaela Kuříková, Soňa Dostálková a Ivana Jiřištová (z Martinic). Byly zde k vidění i ke koupi háčkované čepice, šály, čelenky, ručně malované svetry, hedvábné šátky, svícny, vánoční ozdoby, šperky, batikovaná trička, tašky, pletené ponožky a mnoho dalšího. Výstavu doprovázely obrazy malíře Jožky Čermáka ze Zlaté Olešnice. Jeho tématem jsou nyní ženy, děti, mateřství. Maluje převážně velkoformátové obrazy, ve Zlaté Olešnici provozuje vlastní galerii s různými programy, viz. www.galeriejosefcermak.eu.
V sobotu 23.11. 2024 v 16.00 se konala vernisáž této výstavy, úvodního slova se ujal Jožka Čermák a přítomné povznesl na duchu svými úvahami o smyslu umění. Jeho kamarád, pozoruhodný hudebník, multiinstrumentalista, učitel a filosof Lukáš Pelc z Kuksu zazpíval při kytaře své vlastní písně(tzv. hudební mandaly) i mnoho dalších, až z toho byl vlastně koncert. Někteří přítomní poslouchali hudbu, jiní prohlíželi výstavu nebo využili možnosti občerstvení a posezení vedle v knihovně, všichni si pochvalovali příjemné prostředí studenecké galerie a knihovny.
JIŘÍ ŠLITR - OBRAZY
Obecní galerie Studenec uspořádala výstavu JIŘÍ ŠLITR - OBRAZY při příležitosti stého výročí narození Jiřího Šlitra (15.2.1924 - 26.12.1969) - významného hudebního skladatele, instrumentalisty, zpěváka, herce, knižního ilustrátora, výtvarníka a rodáka ze Zálesní Lhoty. Přípravu výstavy natáčela ČT 1, v den Šlitrových narozenin bylo odvysíláno několik šotů.
Výstava byla zahájena 24. února v 18:00 hod. slavnostní vernisáží na Obecním úřadě ve Studenci. Zazněly zde Šlitrovy skladby v podání Magdaleny Šebestové (Křížkové), Markéty Potužákové a Přemysla Ruta. Vernisáž měla rekordní návštěvnost, slavnostně upravený sál praskal ve švech. Výstava byla otevřena do konce dubna a setkala se s velkým zájmem návštěvníků, kteří přijížděli i ze vzdálenějších míst.
Výstavu doprovodily fotografie Jiřího Šťastného z Turnova, které divákům ukázaly svět mokřadů a divokých ptáků v nich žijících.
S velkým zájmem návštěvníků se setkala výpravná výstava, věnovaná spolku divadelních ochotníků Lidumil. Tento spolek byl založen roku 1887 ve Studenci a jeho činnost trvala téměř jedno století, během kterého Lidumil nastudoval a sehrál 520 her. K vidění byly historické fotografie, originální plakáty, scénáře, zápisy z kroniky, kulisy, kostýmy a dobové rekvizity, bylo možné si poslechnout audiozáznam z šedesátých let. Výstavě dominovala fotografie členů souboru při hře Naši furianti (rok 1976), která byla zvětšena na celou stěnu.
Vernisáž výstavy zahájila Sjezd rodáků obce Studenec ve čtvrtek 14.9. v 19.30, vernisáži předcházelo v 18.00 divadelní představení Spící lev, prvorepubliková fraška v podání souboru Campanum. Výstava trvala do 16.11.2023.
11.2.2023 byla vernisáží zahájena výstava obrazů Josefa Horáčka a Vlastimila Mužíčka. Vernisáž se konala v zasedací síni obecního úřadu, protože se očekávalo množství hostů, převyšující kapacitu galerie - a opravdu, sešlo se téměř 80 návštěvníků. Místní rodák Josef Justýn Horáček vystavoval svoje obrazy poprvé, Vlastimil Mužíček je úspěšný novopacký malíř. Slavnostní odpoledne zahájil starosta obce Tomáš Chrtek, pak oba přátelé malíři pohovořili o sobě a o své tvorbě, následovalo hudební vystoupení a slavnostní symbolické přestřižení pásky. Hosté si mohli postupně prohlédnout vystavené obrazy, občerstvit se a popovídat si.
Výstava trvala do 6.4.2023 a byla hojně navštěvována.
VÝSTAVA "BROUCI A BROUČCI"
Po velmi vydařené a hojně navštěvované výstavě minerálů ze sbírky pana Luďka Běhounka hostila obecní galerie další pozoruhodnou přírodovědnou výstavu. Pan Václav Stránský se podělil se zájemci o svou velmi rozsáhlou a dlouholetou sbírku brouků. Do vitrín v galerii se vešlo přes 5000 brouků a broučků, ostatní museli zůstat doma. Další byli zdařile vyfotografováni (autorka Ludmila Tomášová) nebo nakresleni (perokresby Václava Stránského). Výstava byla doplněna ručně vyráběnými skleněnými motýli i několika brouky (z dílny V. Stránského). Výstava byla otevřena od začátku listopadu 2022 do konce ledna 2023.
Střevlíci, svižníci, tesaříci, roháči, chrobáci, chrousti, hrobaříci, kovaříci, kvapníci, zlatohlávci, potemníci, majky, slunéčka, mandelinky…a mnoho dalších méně známých. Kdo vlastně všechno je brouk? Zjednodušeně řečeno: je to hmyz, který má první pár křídel přeměněný v tvrdé krovky.
Vitríny byly doplněny popisy brouků a zajímavostmi o nich. Pro větší a ohlášené skupiny vyprávěl pan Stránský o broucích osobně, jeho poutavé přednášky a zodpovídání dotazů dodaly výstavě další rozměr. Výstavu navštívilo několik tříd studenecké ZŠ a MŠ, mladí hasiči, studenecké hůlkařky, děti ze ZŠ v Horní Branné, děti z jilemnické Montessori školy a mnoho dalších jednotlivců. Nejvíce společenského ruchu si brouci užili během dvou víkendů prezidentských voleb, kdy byla výstava většinou také otevřena.
VÝSTAVA "MINERÁLY A DRAHÉ KAMENY ZE STUDENCE I ZE SVĚTA"
11.7. 2022 byla otevřena výstava minerálů, polodrahokamů i drahých kamenů. Své sbírky vystavoval pan Luděk Běhounek, studenecký občan. Výstavu doprovázely krásné fotografie minerálů a také video, kde pan Běhounek ukázal postup při opracovávání kamenů i jejich výslednou podobu. V prodejní části výstavy si návštěvníci mohli zakoupit menší i větší minerály, šperky a různé výrobky z kamenů. Výstava byla hojně navštěvována, byla proto prodloužena do poloviny října. Během tří měsíců ji shlédlo asi 300 lidí.
REKONSTRUKCE KNIHOVNY
Zjara 2022 se do galerie přechodně nastěhovala knihovna, v jejíchž prostorách probíhala výměna podlah, malování a montáž nových regálů. Během května se knihovna postupně vracela zpět a v galerii se začala připravovat další výstava.
POETICKÝ VEČER A VERNISÁŽ VÝSTAVY "VE STÍNU HORY SNĚŽKY"
7.1.2022 byla zahájena výstava fotografií vernisáží a večerem poezie. Své fotografie zde vystavoval Vladimír Stibor, básník, spisovatel, knižní editor, cestovatel a fotograf, pocházející ze Sedlčanska. Snové černobílé fotografie doprovodila poezie slov - Marie Kofroňová recitovala verše V. Stibora, Zdena Zárubová - Karásková přednesla poetické texty a básně z díla svého otce Zdeňka Karáska, který odešel před necelými dvěma roky.
VÝSTAVA "ODPADY A JEJICH EKOLOGICKÉ ZPRACOVÁNÍ"
V listopadu byla v galerii k vidění zajímavá výstava o odpadech. Návštěvníci se mohli dozvědět např. to, že na výrobu jedné PET lahve o objemu 1,5 litru se spotřebuje 1,2 kg surové ropy, 65 litrů vody a 200 Wh el. energie.
VÝSTAVA ZDENĚK REMSA
25.9 2021 byla zahájena výstava fotografií, věnovaná památce pana Zdeňka Remsy, skokana na lyžích a později reprezentačního trenéra skoků na lyžích, jehož lyžařské začátky jsou spjaté s obcí Studenec. Zdeněk Remsa zformoval novou partu skokanů, známou jako Remsa Boys, a jeho tréninkové metody nesly úspěchy (Jiří Raška, zlatá medaile na olympiádě v Grenoblu 1968, a další úspěšní skokani).
Vernisáž proběhla v zasedací síni obecního úřadu, která byla zaplněna do posledního místa (i k stání). Přijelo sedm členů legendárních Remsa Boys, průvodního slova se ujal současný reprezentant Roman Koudelka, starosta obce Tomáš Chrtek a Šárka Klímová, manželka vnuka Zdeňka Remsy a fotografka, která zdokumentovala poslední roky Remsova života. Poté si přítomní postupně prohlédli výstavu v galerii o patro níže. Zájem občanů překonal veškerá očekávání.